Spuštění systému bylo odloženo z důvodů komplikací s nahráváním příloh. Jakmile problém vyřešíme, bude systém znovu otestován z hlediska bezpečnosti. Za vzniklé komplikace se omlouváme.
Uchazeči a jejich rodiče mohou přihlášky podávat do 20. února. Přihlášku lze poprvé podat zcela online s využitím identity občana či jiné národní identifikační autority. Bez ní je možné přihlášku v systému DiPSy vyplnit a následně vytisknout a poslat. Zůstává v platnosti i možnost podat přihlášku "po staru" papírově. Nově se mohou uchazeči hlásit až na tři školy/obory.
Všechny potřebné informace i přístup do systému DiPSy najdou uchazeči a jejich zákonní zástupci na adrese https://www.prihlaskynastredni.cz.
Cílem digitalizace přijímacího řízení je usnadnit proces přihlašování a zpřehlednit rozřazování uchazečů do škol na základě jejich preferencí a toho, jak u přijímacích zkoušek uspěli. Díky digitalizaci procesu už uchazeči a jejich zákonní zástupci nebudou obcházet školy se zápisovými lístky, které se ruší. Systém sám přiřadí uchazeče do škol podle jejich výsledků a pořadí škol uvedených na přihlášce, které je ale nově závazné.
V případě, že uchazeč odmítne na školu, kam byl přiřazen, nastoupit a vzdá se svého místa, nepostoupí automaticky na školu zapsanou na nižší pozici, i kdyby tam také uspěl. Musí podat novou přihlášku do druhého kola.
Podání přihlášky přes systém DiPSy je velmi jednoduché. Systém DiPSy je napojen na registr obyvatel a při využití elektronické identity občana po přihlášení vyhledá příslušného uchazeče a nabídne přihlášku předvyplněnou základními údaji o uchazeči. Po vyplnění celé přihlášky a případném vložení oskenovaných či ofocených příloh (podle toho, co která škola v rámci přijímacího řízení požaduje) se přihláška jedním klikem odešle. To je vše, není třeba nic tisknout, nic se nikam nenosí. Ředitelé středních škol přihlášku i s přílohami v systému najdou.
Další možností, kterou systém DiPSy nabízí, je podání přihlášky bez identity občana či jiné národní identifikační autority. Zde už však nelze využít propojení s registrem obyvatel, je nutné celou přihlášku v systému DiPSy vyplnit. Následně bude na email přihlašovatele zaslán výpis, který je nutné vytisknout, podepsat a výpisy fyzicky odnést na všechny školy, kam se uchazeč hlásí.
Přihlásit se až na tři další obory mohou i uchazeči, kteří si na podzim podali přihlášku na obory s talentovými zkouškami. V únoru tak mohou napsat do přihlášky až pět oborů – k maximálně dvěma talentovým, kam se hlásili na podzim, si mohou vybrat tři další obory, maturitní i nematuritní.
V případě problémů bude možné se obrátit na email určený pro dotazy veřejnosti: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. a na telefonní linku +420 771 230 700
Systém DiPSy je kompatibilní se všemi operačními systémy. Přihlášky bude možné do systému DiPSy podat i přes mobilní telefon.
Časový rozvrh konání písemných testů (zkušební schéma) jednotné přijímací zkoušky v rámci 1. kola přijímacího řízení do 1. ročníků oborů vzdělání s maturitní zkouškou ve školním roce 2024/2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy určuje časový rozvrh konání písemných testů 1. a 2. termínu jednotné přijímací zkoušky pro 1. kolo přijímacího řízení do 1. ročníku oborů středního vzdělání s maturitní zkouškou kategorie stupně dosaženého vzdělání M, K a L podle § 60 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, k termínům stanoveným ve Sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kterým se stanoví termíny konání jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2024/2025
Jednotné zkušební schéma konání didaktických testů společné části maturitní zkoušky pro jarní zkušební období roku 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s § 2 odst. 5 vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“), určuje časové schéma (jednotné zkušební schéma) konání didaktických testů společné části maturitní zkoušky pro jarní zkušební období roku 2025.
Přijímaček nanečisto se školy účastnily dobrovolně, Cermat zjišťuje zpětnou vazbu
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) letos poprvé zrealizovalo projekt „Přijímačky nanečisto“. Hlavním cílem bylo žáky připravit na práci s testy a s časem vyhrazeným na jejich řešení, seznámit je se všemi dokumenty, nasimulovat prostředí a podmínky „ostré zkoušky“. Byl to způsob, jak zpřístupnit proces jednotného testování všem žákům 9. tříd. V průběhu února bude základním školám zaslán krátký dotazník zaměřený na vyhodnocení projektu, aby Cermat a MŠMT získaly zpětnou vazbu.
Jednotné zadání závěrečných zkoušek červen 2025
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) zahájilo zveřejňování jednotných zadání závěrečných zkoušek pro termín Červen 2025
Metodika k závěrečné zkoušce podle jednotného zadání pro školní rok 2024/2025 je zveřejněna pro školy ke stažení